Молодятин

Перегляди: 4663

Село Молодятин розташоване в Коломийському районі Івано- Франківської області.
Відстань від районного центру 16 км. Має вигідне транспортне сполучення.

Перша письмова згадка у 1560 році.

 

Назва села походить від молодої пари закоханих людей які поселились у горішній частині села, однак наявні документи засвідчують , що перші оселі виникають поблизу солеварних промислів ще Х-ХІІ ст.

З XV ст. почалося солеваріння в Молодятині назва , якого була «Жупа», а місце закладки «черен» - баня, тому і на території села переважає прізвище Жупник .

Село з мальовничими гірськими краєвидами, багате на хвойні і листяні ліси, соляні джерела.

КраєвидКраєвид

Кожне урочище чи гора мають свою цікаву легенду.

Є в селі Молодятині гора, яка з давніх-давен має назву Бунькова гора. Ділиться вона на дві: Більша Бунькова гора і Нижча Бунькова гора. Вершина гори підноситься високо над селом і з неї видно дуже далеко. Стоїть на меншій Буньковій горі дерев'яний Хрест. Стоїть він віки, і ніхто з жителів не знає, коли і хто, чому поставив його, який привід був для цього. Подивишся, довкола видно прекрасні нові будівлі колись бідного, нужденного села. Глянеш на південь - побачиш ліс, що зветься Перехрестя, а далі Варатик, Чемшора, подивишся на захід - там Кирмин, Забаня, Царина. Кинеш погляд на північ - там Дем'янівка (старе село), Лази, Щиблінки, Лисаня, а на сході видніються Вакулець, Погарі, Побойщина, а далі - Печеніжин, Княждвір. І все це далека історія села. 

А трохи нижче по схилу є джерело, звідки б'є чиста лікувальна вода, і зветься те джерело - Барткова Криниця. Всі жителі цього кутка брали воду з неї, не пересохло це джерело і в засушливий 1946 рік. Мало було води, але до половини коновчини діставалося кожному, ніхто не був обділений.

Ще в далекі часи жили тут люди, наші пращури, адже знайдено в околицях села сокири-кельти доби пізньої бронзи.
Старе село Молодятин (крім Дем'янівки, Молодятки) було за Кирмином, де тепер "Ковцунякове поле". Там у давні часи було укріплення, дерев'яно-земляна фортеця, до якої в часи нападу татаро-монголів, князі із Княждвора і Печеніжинського монастиря-замку вивозили в безпечне місце своїх дітей, жінок, і саме назва села говорить, що турбота була про "малі дітки", про "молодятка". Назва "Кирмин" означає в тюркській мові фортецю, укріплення, а за згаданим полем є урочище "Кобилиця", що означало в старослов'янській мові "жердини гострих колів, якими загороджували ворогові приступ до замку", слово "тин" означало земляне укріплення, фортифікаційну споруду. Отже Молодятин виник у грізну годину, в час навали кочових племен татаро-монголів.

Бунькова гора, як пануюча вершина рельєфу, могла служити спостережним пунктом, звідки легко було чугою подати сигнал про ворога. Тут, на горі, стояв пост воїнів, що підпалював сигнал до тривоги. Тут були і воїни - русичі, серед них Бунь (Буній, Бунько). Можливо, він тут загинув, можливо, прославився і на честь нього було поставлено Хрест і гора стала носити ім'я захисника молодого покоління.

В даний час в с.Молодятин проживає 1806 чол. 720 дворів . Загальна площа села становить - 3050.6 га село газифіковане, електрифіковане та телефонізоване.

В центрі села знаходиться адміністративний 2-х поверховий будинок побудований 1990 році, ЗОШ І-ІІ ст. побудована в 1937 році, сільський клуб, який знаходиться в приміщенні сільської ради, бібліотека, медпункт. В селі працює 4 магазини.

Адміністративний будинок с. МолодятинМолодятинський НВКМолодятинський НВКМолодятинський НВКБібліотека с. Молодятин

В селі проживає поетеса Ганна Косюк яка пише вірші , вона написала пісню про рідне село. Видала збірку віршів «Я лелію тебе Україно»

Варто побачити: символічну могилу борцям за волю України, пам'ятники на честь воїнів УПА та воїнам, які загинули за визволення села у Другій світовій війні, стара будівля «Резиденція» 1930 роках знаходився будинок «Просвіти» на будівлі є пам'ятні таблиці на честь Ярослава Веселовського та Ольги Кобилянської. Збереглися могили родини Романа Шухєвича головнокомандуючого ОУН, УПА, та могили родини Я.Веселовського. У центрі села є діюча церква збудована ще у 1896 році і має назву Церква Успення пречистої Діви Марії».

Могила Січовим Стрільцям (1993 р.)Пам’ятник воїнам УПА (2000 р.)Пам’ятник загиблим воїнам в роки II cвітової Війни (1967 р.)Будинок у якому проживала Ольга Кобилянська (1929р і 1932р)Меморіальна дошка Ользі КобилянськійЦерква Успення Пресвятої Богородиці (1895 р.)

В селі ще до тепер збереглися обряди «Меланки», в якому задіяно понад 40 юнаків.

МаланкаНа території села розташована біополяна площею 3га на якій росте підсніжник білий(кликоцей), який занесений до «Червоної Книги».

Село славиться народними музиками, талановитим скрипалем Михайлом Гриньковим, молодим майстром Іваном Чемерисом, дерев'яні скульптури якого неодноразово беруть участь у виставках.
При сільському клубі працює народний аматорський ансамбль троїстих музик «Серпанок», якому присвоєно звання Народний. Ансамбль бандуристів, та фолькльорний ансамбль дівчат, хлопців, танцювальний гурток

Гурт «Серпанок»Ансамбль дівчат і хлопців с. Молодятин

Фольклорний ансамбль жінок  	с МолодятинУчасники художньої самодіяльності  	     с Молодятин